Samopoczucie – jak je poprawić i czerpać satysfakcję z pracy?

 Kliknij i podziel się tym z innymi! 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Drukuj

Jeśli wybraliśmy zawód odpowiadający naszym predyspozycjom, praca będzie sprawiać nam radość. Życie zawodowe może być źródłem satysfakcji. Wszystko zaczyna się od odpowiedniej postawy, inwestycji czasu i energii we własny rozwój oraz dobrego nastawienia.

Jak osiągnąć dobre samopoczucie i czerpać satysfakcję z pracy?  

Wyznaczaj sobie cele możliwe do osiągnięcia

Trudno realizować się w jakiejkolwiek dziedzinie, nie wiedząc, jakie rezultaty chcielibyśmy uzyskać. Dobrze jest snuć plany (adekwatne do naszych możliwości) i cierpliwie oraz skutecznie wymyślać sposoby ich realizacji – tylko w ten sposób będziemy posuwać się naprzód. Osiąganie pożądanych efektów sprawi, że odczujemy radość i zyskamy motywację do podejmowania kolejnych, coraz śmielszych wyzwań.

Wykorzystuj talenty w pracy

Łatwiej zmobilizować się do działania, jeśli robimy to, co przychodzi nam w pewnym stopniu naturalnie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie pracy, która opiera się na czymś, do czego mamy szczególne predyspozycje, ale warto również starać się wprowadzać innowacyjne pomysły w naszym obecnym miejscu pracy, tak,  by tworzyło się pole w którym będziemy mogli się wykazać.

Poszukuj wyzwań i możliwości rozwoju

Praca daje nam radość wtedy, gdy czujemy, że rozwijamy swoje umiejętności i wykorzystujemy potencjał. Wykonywaniu zadań, które nas nudzą i denerwują, towarzyszy przykre uczucie. Dla osób, które potrzebują silnej stymulacji, rutyna jest frustrująca i trudna do zniesienia. Warto realizować swoje ambicje, aby aktywność zawodowa była dla nas źródłem radości i spełnienia.  

Zadbaj o swoje samopoczucie

Jeśli traktujemy pracę jako przykry obowiązek, możemy szybko doświadczyć wypalenia zawodowego. Poświęcanie kilkudziesięciu godzin w tygodniu na wykonywanie nieprzyjemnych zajęć powoduje frustrację, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak np. bezsenność, nerwice czy depresja. Jeśli Twoja praca wywołuje u Ciebie takie uczucia, postaraj się ją zmienić.

Buduj pozytywne relacje

Życie zawodowe męczy również wtedy, gdy w miejscu pracy panuje nieprzyjemna atmosfera. Skupianie się na celach wydaje się niemożliwe, jeśli wciąż towarzyszą nam negatywne emocje w stosunku do otaczających nas ludzi. Miły nastrój w zespole zrobi dobrze Wam wszystkim. Jeśli nie jesteś w stanie pozbyć się tego co negatywne w Twoim zespole, może warto postarać się o przeniesienie?

Naucz się akceptować porażki

Każdej aktywności, jaką podejmujemy, towarzyszy ryzyko niepowodzenia. Możemy je jedynie minimalizować. Im wcześniej pogodzimy się z tym faktem, tym mniej dotkliwie będziemy odczuwać klęski. Warto traktować porażki jak lekcje, które pozwalają nam zrozumieć i wyeliminować niektóre błędy.        

Wykazuj pozytywne nastawienie do życia

Nieprzyjemne wydarzenia i trudności towarzyszą każdemu, niezależnie od wieku, zawodu itd., i potrafią znacząco wpływać na samopoczucie. Dobrze, gdy nie rozpamiętujemy niepowodzeń, a mimo wszystko realizujemy swoje plany i podejmujemy kolejne wyzwania. Warto koncentrować się na teraźniejszości i mądrze planować przyszłość, pozostawiając przeszłość za sobą.

Uwierz w to, że praca może przynosić radość. Jeśli nie potrafisz sobie tego wyobrazić to znak, że warto zastanowić się nad zmianą miejsca pracy. Powoli, stopniowo ale systematycznie i w zrównoważony sposób wprowadzaj drobne zmiany do swojego życia zawodowego. Rozwijaj zdrowe podejście do pracy. Znajdź złoty środek między obojętnością a pracoholizmem – zaangażuj się i spraw, że będziesz pracował z uśmiechem nie tylko na twarzy, ale i w sercu! 

Jeśli zainteresował Cię nasz tekst, zachęcamy również do przeczytania artykułu o zdrowiu psychicznym: https://studiobea.pl/zdrowie-zaczyna-sie-w-glowie-wpis/

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.