JPK – o co chodzi?

 Kliknij i podziel się tym z innymi! 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Drukuj

Skrót “JPK” zapewne słyszał każdy z nas, ale nie każdy wie co on właściwie oznacza. JPK czyli Jednolity Plik Kontrolny  to rozwiązanie informatyczne wprowadzone przez Ministerstwo Finansów mające na celu usprawnienia pracy organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej.

JPK jest zbiorem informacji o operacjach gospodarczych za dany okres (miesiąc) i może być przekazywany wyłącznie w wersji elektronicznej bezpośrednio z systemu informatycznego przedsiębiorstwa. Obejmuje on nie tylko rozliczenie podatku od towarów i usług, ale również inne podatki oraz szeroko rozumianą weryfikację ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych. 

Przedsiębiorcy wysyłają JPK do Ministra Finansów, skąd dane zostaną przekazane odpowiednim urzędom skarbowym. Dzięki JPK dane te są przekazywane w postaci elektronicznej, co eliminuje wytwarzanie dużej liczby papierowych postaci raportów. Urząd kontroli skarbowej oraz audytorzy mają możliwość przeprowadzenia kontroli zdalnie z własnych stanowisk pracy. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia i przyspiesza proces kontroli oraz zmniejsza jego koszty.

Dokumenty są przekazywane przez internet przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu poprzez bramkę Ministerstwa Finansów lub za pośrednictwem odpowiednio oznakowanych nośników zewnętrznych (np. płyt CD czy pendrive). Dane są przekazywane organom podatkowym w specjalnym formacie – standardzie XML.OECD SAFT 2.0.

Przepisy dotyczące tego sposobu przekazywania danych podatkowych obowiązują już od lipca 2016 roku w odniesieniu do tzw. dużych przedsiębiorców, natomiast w odniesieniu do średnich i małych przedsiębiorców, w rozumieniu ustawy Prawo Przedsiębiorców, nowe przepisy obowiązują również od lipca ale roku 2019. Zupełnie niedawno, bo w październiku 2020 roku do tego grona dołączyli również mikroprzedsiębiorcy. 1 października 2020 r. jeden plik zastąpił składane wcześniej oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT. Taki plik można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi.

Wszystkie szczegóły dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego znajdziecie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.  

Wpis stworzony na podstawie informacji podanych w  publikacji „Jednolity Plik Kontrolny” autorstwa Barbary Dąbrowskiej.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.