Oddech

Oddech. Nabierasz powietrze w płuca. Ten pierwszy raz, zaraz po porodzie, a później już tak oddychasz całe życie.

Wdech i wydech. Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. I 365 dni w roku. Jest to najbardziej naturalna czynność jaką wykonujesz.

Gdy jesteś zdenerwowana, przyspiesza, Gdy czujesz się spokojna on także jest spokojny. 

Wdech i wydech. Nie zastanawiasz się nad tym. Aż tu nagle BACH!. Ktoś mówi że robisz to źle. Że musisz się nauczyć. Nauczyć oddychać.

Ale jak to? Pytasz. Przecież to coś z czym się urodziłaś. Coś o czym nie myślałaś. W tym biegu, przeskakując kolejne etapy życia, cały czas robiłam najbardziej naturalną rzecz na świecie źle? Co może być nie tak? Gdzie popełniam błąd?

Czy wiesz że statystycznie dorosły człowiek wykonuje około 18.000 tyś oddechów w ciągu jednego dnia? Jak i również statystycznie 70% z nas oddycha zbyt płytko i zbyt szybko co może prowadzić do hiperwentylacji. Ma to kolosalne znaczenie w naszym życiu ponieważ nieprawidłowy oddech doprowadza do sytuacji w której nasz mózg pracuje na niższych obrotach z powodu niedoboru tlenu.

Istnieje wiele szkół oddychania i często otrzymujemy sprzeczne informacje na temat tego, jak oddychać. Szybko, wolno, głośno czy cicho, ustami czy nosem? Trudno odnaleźć kierunek w takim gąszczu informacji. Pragniemy wam przybliżyć to zagadnienie.

W jodze, najważniejszy jest ODDECH.

Prana w sanskrycie oznacza oddech, yama oznacza wydłużanie. Kontrolowanie własnego oddechu to pranayama. Ucząc się prawidłowego oddychania możemy uwolnić się od napięcia i uspokoić umysł.

Pranajama w swoim repertuarze ma wiele różnych ćwiczeń oddechowych, zarówno wolnych (hipowentylacji), jak i szybkich (hiperwentylacji). Świadomy instruktor jogi je zna i mądrze z nich korzysta. 

My na naszych warsztatach chcemy skupić się na podstawach jogi, a co za tym idzie podstawach prawidłowego oddychania. Pokazać ćwiczenia które możecie wykonać w domu.

Jeśli zależy wam na poprawie samopoczucia i nauce prawidłowego oddychania zapraszamy.

Zapisać się możecie w zakładce warsztaty.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.