Wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej – co warto w nim uwzględnić?

Ubiegając się o dofinansowanie na firmę musisz złożyć wniosek wraz z załącznikami. To, które załączniki dołączysz do wniosku i ile ich będzie, decyduje pośrednio o tym, na jaką kwotę możesz liczyć.

Jest pewien stały zestaw załączników, który musisz dołączyć do wniosku o dotację z PUP. Przede wszystkim będą to zestawienia zakupów, kalkulacje przychodów, oświadczenia poręczycieli, CV, świadectwa ukończenia szkół.

Poza załącznikami obligatoryjnymi, są także załączniki dodatkowe, które znacznie zwiększają szansę na uzyskanie wsparcia na start firmy. Co zatem warto dołączyć do wniosku o dofinansowanie?

Jest kilka załączników, które powinieneś dodatkowo dołączyć do własnego wniosku aby zwiększyć swoje szanse. Przede wszystkim będą to:

  • certyfikaty ukończonych szkoleń,
  • referencje z poprzednich miejsc pracy,
  • listy intencyjne o współpracy,
  • zdjęcia przedstawiające Twoje realizacje i wzmianka o tym, że kierunek twojej działalności to także Twoja pasja

Certyfikaty dotyczące ukończonych kursów i szkoleń – to ważne, aby takie dokumenty znalazły się we wniosku o dotację. Dlaczego? Bo pokazują, że się rozwijasz, kształcisz, zdobywasz nową wiedzę, która może być przydatna w planowanej działalności gospodarczej.

Zatem zastanów się, w jakich szkoleniach do tej pory uczestniczyłeś. Wymień wszystkie, które według Ciebie będą potrzebne w Twojej firmie.

We wniosku opisz, czego podczas nich się nauczyłeś, czego się dowiedziałeś, w jaki sposób wykorzystasz to we własnej działalności.

Istotne jest, abyś zaczynał od tych szkoleń i kursów, które są najbardziej przydatne w Twojej firmie. Przechodząc do tych mniej ważnych. Nie zapominaj również o tym, że wyżej cenione są te szkolenia, które możesz potwierdzić dyplomami, certyfikatami lub świadectwami.

Listy intencyjne i referencje to drugi ważny punkt na Twojej liście. Dlatego do wniosku o dotację dołącz referencje od poprzednich pracodawców lub klientów, a także listy intencyjne bądź umowy o współpracy.

Urzędy pracy wyżej oceniają dokumenty, które zawierają te załączniki. Dlatego jeżeli masz taką możliwość, to koniecznie uzyskaj pochlebne opinie na swój temat i potwierdzenia przyszłej współpracy.

Dlaczego listy intencyjne są ważne i powinny znaleźć się we wniosku o dofinansowanie? Przede wszystkim w mniemaniu osoby oceniającej wniosek dają większą szansę na utrzymanie się na rynku. Jeżeli masz podpisane listy intencyjne, to oznacza, że masz już klientów, którzy zainteresowani są Twoimi usługami lub produktami. To z kolei zapewni Ci źródło przychodu. Zatem masz szansę rozwijać swoją firmę. Minimalizuje to ryzyko bankructwa i tym samym zmarnowania przyznanej dotacji.

Z kolei referencje pokazują, że jesteś osobą rzetelną, profesjonalną, terminową. To także sprawia, że masz większą szansę na uzyskanie dotacji z urzędu pracy.

Możesz także posiłkować się we wniosku o wsparcie firmy swoją pasją. Napisz, że interesujesz się daną dziedziną i dlatego postanowiłeś założyć własną działalność.

Opisz, że na bieżąco śledzisz trendy w branży, dokształcasz się. Czytasz literaturę branżową, blogi, artykuły specjalistyczne. Możesz również podeprzeć się tym, że oglądasz filmiki na YT związane z Twoją dziedziną, uczestniczysz w bezpłatnych webinarach.

To pokazuje, że jesteś aktywny, że nie czekasz z założonymi rękami, tylko cały czas działasz. To ważny punkt przemawiający na Twoją korzyść.

 

 

Źródło: https://dlafirm.eu/wiadomosci/pokaz/186,jak-zwiekszyc-szanse-na-uzyskanie-dotacji-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.