Zdrowie zaczyna się w głowie

Każdy z nas ma w sobie odpowiednie zasoby, aby poradzić sobie z trudnościami, stresem i cieszyć się dobrym życiem. Czasem potrzebujemy tylko wyznaczenia odpowiedniego  kierunku i wskazania możliwości jakie posiadamy.

Zmęczenie, trudności z porannym wstawaniem, spadek energii w ciągu dnia, choroby cywilizacyjne, wpadanie w obniżony nastrój, smutek, złość. Wszystkie te problemy swój początek mają w naszym mózgu, bo  zdrowie, zaczyna się w głowie.  Aby zadbać o dobrą kondycję fizyczno– emocjonalną należy przede wszystkim poznać swój organizm, dowiedzieć się czego potrzebuje, co jest dla niego dobre a co złe i zacząć zapewniać mu to jak najlepiej potrafimy.

Naszym ciałem rządzi mózg i musimy to zaakceptować. Całe spektrum procesów jakie odbywają się w każdej sekundzie decyduje o naszych wyborach. Każdego dnia powinniśmy skupić się na odżywieniu mózgu i całego organizmu., bo żeby żyć – trzeba jeść! A żeby żyć pełnią życia, trzeba jeść dobrze.  W odżywianiu dla zdrowia najważniejsza jest świadomość, czyli wiedza o tym, co i jak jeść. Głównym warunkiem zachowania zdrowia jest dostarczenie swojemu organizmowi optymalnych ilości niezbędnych składników pokarmowych. Skąd czerpać wiedzę na temat tego czego i w jakich ilościach potrzebuje nasze ciało? Tym zajmują się specjaliści i nie powinniśmy stronić od ich wsparcia. Pewne jest to, że musimy odżywiać się zdrowo, to znaczy spożywać duże ilości warzyw i owoców, ograniczyć niezdrowe tłuszcze oraz cukry i przede wszystkim nawadniać się, pamiętać o piciu wody, ma ona bowiem zbawienny wpływ dla naszego mózgu i całego organizmu.

Odżywianie to oczywiście nie wszystko. Każdy z nas dba o porządek wokół siebie, dbamy o miejsce w którym przebywamy, chcemy by nasze otoczenie było czyste i przytulne, by każdy przedmiot był tam gdzie powinien. Tak samo, jak układamy wszystko w swoim biurze czy salonie powinniśmy poukładać siebie samych.  Nie chodzi o poukładanie sobie w głowie naszych planów czy popracowanie nad przekonaniami, choć to oczywiście też jest ważne. Najważniejsze i teoretycznie najprostsze sprzątanie, które możemy zapewnić swojej głowie, to odpowiednio długi, głęboki sen. Głębokość snu ma znaczenie dla usuwania toksyn i produktów przemiany materii z mózgu. Jeśli regularnie będziemy się wysypiać, nasz organizm odwdzięczy się dobrym samopoczuciem i energią do działania.

Ogromne znaczenie  dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia ma również ilość ruchu, wysiłek fizyczny jaki wykonujemy każdego dnia.  Podczas ćwiczeń w naszym organizmie zachodzi szereg procesów i wydzielane są różne substancje, które wpływają bezpośrednio na nasze samopoczucie. Regularnie podejmowana aktywność fizyczna pozwala lepiej radzić sobie z emocjami, stresem, poprawia jakość snu i możliwości poznawcze.

Zdrowie zaczyna się w głowie, ponieważ jedynie będąc świadomymi tego jak ważny jest ruch, dieta, sen i wiele innych czynników mamy możliwość zadbania o swoje zdrowie. I nie zapominajmy o tym, ponieważ wiele więcej możemy osiągnąć zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym jeśli nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.