Zdrowy styl życia

 Kliknij i podziel się tym z innymi! 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Drukuj

Zdrowy styl życia w ostatnich latach zyskał wiele popularności i stał się modny. Codziennie w Internecie, telewizji, radiu czy choćby spacerując po mieście mamy styczność z informacjami na ten temat, ale czy tak naprawdę wiemy jak wieść zdrowe życie?

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia  zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).

Podstawą zdrowego stylu życia jest racjonalne i zdrowe odżywianie, które uwzględnia zapotrzebowanie organizmu na wszelkie pełnowartościowe składniki. Prawidłowe odżywianie to także właściwe spożywanie posiłków polegające na odpowiednim doborze wielkości porcji, częstości spożywanych posiłków oraz odpowiednie pory ich spożywania. 

Białka, tłuszcze, węglowodany nie tylko dostarczają kalorii, ale również budują tkanki, regulują przemianę materii, zapewniają odporność organizmu. Z kolei błonnik poprawia perystaltykę jelit – zapobiega zaparciom oraz chroni przed rozwojem nowotworów układu pokarmowego. Witaminy i sole mineralne usuwają wolne rodniki, poprawiają wygląd skóry włosów i paznokci oraz budują np. kości. Komponując posiłki, najlepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone, gdyż nie zawierają dodatków do żywności (konserwanty, przeciwutleniacze, stabilizatory, emulgatory, słodziki), które mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednia ilość snu, podczas którego organizm regeneruje się, a mózg odpoczywa. Wiele badań epidemiologicznych wykazało, że osoby, które śpią około 6-8 godzin na dobę, rzadziej chorują na schorzenia układu krążenia, nerwowego (depresja, nerwica), a także otyłość. Ważna jest także jakość snu. W pomieszczeniu, w którym śpimy powinna być temperatura około 21-22 stopni Celsjusza oraz powinno być dobrze wywietrzone.

Regularne uprawianie ćwiczeń zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i nadwadze. Podczas ćwiczeń fizycznych krew szybciej płynie w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu tkanki są lepiej ukrwione oraz dotlenione.

Stosowanie używek wpływa negatywnie na zdrowie. Podczas palenia papierosów generowane jest mnóstwo wolnych rodników, które uszkadzają tkanki komórki, przyśpieszają proces starzenia się organizmu oraz powodują. Z kolei alkohol jest bardziej kaloryczny (1 g = 7 kcal) od węglowodanów i białek.

Zdrowy styl życia to nie tylko zdrowe ciało, ale również umysł. Aby utrzymać zdrowie psychiczne, należy zacząć doceniać małe rzeczy, które sprawiają nam radość. Należy również pracować nad tym, aby w trudnych sytuacjach zachowywać zimną krew i starać się znajdować najlepsze rozwiązanie. Ważne jest również unikanie ciągłego stresu i  martwienia się o przyszłość, gdyż często w ogóle nie mamy wpływu na to, co nas czeka. Dlatego należy dwa razy analizować podejmowane decyzje, wybierając najbardziej racjonalną opcję. Osiągnięcia zdrowia psychicznego oznacza również umiejętność komunikacji z bliskimi, niezamykanie się na rozmowę o problemach i nieduszenie w sobie emocji.

Ważne jest to, by nauczyć się odróżniać to co rzeczywiście jest dobre i zdrowe od tego, co jest jedynie zapakowane w takie opakowanie, a wewnątrz kryje zupełnie coś innego. Musimy uświadomić sobie, że żyjemy w świecie, który krótko mówiąc oparty jest na pieniądzu. Wszechobecna walka o klienta doprowadza do wielu wypaczeń i nadużyć, które odbijają się na naszym zdrowiu.

Dlatego właśnie by prowadzić zdrowy styl życia należy nauczyć się rozróżniać to co jest prawdą, od tego, co jest zwyczajnym chwytem marketingowym. Osiągniemy to poprzez ciągłe podnoszenie świadomości na temat naszego zdrowia i życia korzystając ze sprawdzonych źródeł informacji.

Z pewnością zdrowy styl życia na początku nie będzie łatwy, ale konsekwentne stosowanie pewnych zasad pozwoli na wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków i wprowadzenie ich na stałe do naszego życia. 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.