Wakacje…

Wakacje to wg. definicji okres wolny od nauki szkolnej. Mimo tej definicji na wakacje powinni decydować się wszyscy, nie zależnie od tego czy lata szkolne mają już za sobą, czy też nie.  Niestety, skupieni na karierze często mamy trudności z wygospodarowaniem czasu na urlop. Współcześnie obserwujemy kult bycia zapracowanym, życia w biegu, ciągłym pośpiechu bez wytchnienia. Wiele osób z różnych powodów rezygnuje z urlopu, czy nawet krótkiego wyjazdu na kilka dni. Tymczasem badania pokazują, że wakacje są naszemu ciału oraz umysłowi bardzo potrzebne, a wręcz niezbędne.

Jeszcze parę lat temu Polacy narzekali, że nie mogą sobie pozwolić na wakacje. Obecnie na rynku usług turystycznych mamy ogromny wybór biur oferujących wycieczki na kieszeń przeciętnego Polaka oraz tanie linie, dzięki którym za przysłowiową złotówkę możemy polecieć np. do Mediolanu, Barcelony czy Neapolu, jedyną przeszkodę stanowi permanentny brak czasu czy też zobowiązania zawodowe. Zasłaniamy się tym, że musimy pracować na awans lub też, jeśli sami jesteśmy właścicielami firmy, że musimy pilnować biznesu. Takie myślenie jest bardzo mylne, gdyż to właśnie urlop jest najlepszą inwestycją w siebie (a co za tym idzie w biznes którego jako pracownicy jesteśmy kapitałem) i odskocznią od rzeczywistości sprawiającą, że chce nam się rano wstać i rzetelnie wypełniać codzienne obowiązki w domu i w pracy.

Co z osobami które nie mogą, nie chcą albo po prostu nie lubią podróżować? Czy dla nich wakacje nie powinny już istnieć? Nic bardziej mylnego. Urlop kojarzy nam się przede wszystkim ze zwiedzaniem, turystyką, wyjazdem gdzieś daleko, ale mało kto myśląc o urlopie ma na myśli po prostu odpoczynek i regenerację, choćby w domowym zaciszu. Urlop ma być po prostu zmianą i chwilą wytchnienia, oderwaniem od codziennej rutyny zarówno tej związanej z domowymi obowiązkami, jak i tej dotyczącej sfery pracy zawodowej.

Z urlopem jest tak samo jak z codzienną przerwą w trakcie pracy. Wielogodzinna, czasem jednostajna harówka może osłabić naszą produktywność, stajemy się ospali, zmęczeni i znużeni, a nasza kreatywność jest bliska zeru – zapewne znacie ten stan, kiedy jedyne, czego pragniecie i o czym myślicie, to jak długo zostało do przerwy czy też do końca zmiany. Tak samo jest z urlopem. Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje przynajmniej kilkudniowego wypoczynku, a już najlepiej kilkunastodniowego urlopu.

Szukacie inspiracji? Uważacie, że wasze życie jest szare i monotonne? Zatem najwyższy czas na urlop, gdyż to właśnie odpoczynek i oderwanie się od rzeczywistości spowodują, że odkryjecie w sobie nieznane wcześniej umiejętności. Na urlopie możemy się odstresować, zapomnieć o tym, co mamy jeszcze do zrobienia, jest to czas, np. na uprawianie ulubionego hobby. W ten sposób nasze myśli zwrócą się w zupełnie innym kierunku, a po powrocie będziemy mieć głowę pełną świeżych, innowacyjnych pomysłów.

Kreatywność potrzebuje wolności, zmiany, rezygnacji z rutyny. Na urlopie możemy sobie pozwolić na puszczenie naszych myśli samopas, w rejony, w które zwykle się nie zapuszczają (bo na co dzień staramy się mieć wszystko pod kontrolą, zaplanowane). Nie ma na to lepszego czasu niż wakacje. W trakcie wypoczynku zbierajcie doświadczenia, obserwujcie świat, gdyż w ten sposób wasz światopogląd i tok myślenia ulegnie zmianie, co może zaowocować inną wizją kariery, przekształceniem życiowych planów czy też być punktem zwrotnym w naszym życiu.

Gdy jesteśmy przepracowani, zmęczeni czy wiecznie niewyspani drażni nas wszystko – mąż zostawiający skarpetki na kanapie, żona ciągle przypominająca o wyniesieniu śmieci czy hałasujące i dopominające się o uwagę dzieci, nie mówiąc o uciążliwych współpracownikach. Osoby, które dawno nie były na urlopie są bardziej drażliwe, skore do kłótni, rzadziej się uśmiechają. Aby poprawić atmosferę wokół siebie warto raz na jakiś czas wyjechać, zmienić otoczenie, odpocząć w spokoju.

Czy to oznacza, że dobry urlop to taki, który spędzamy bez otaczających nas na co dzień osób (w tym również rodziny)? Podstawą odpoczywania z innymi jest odpoczywanie z samym sobą. Przebywanie samemu uczy świadomości myśli, uczuć i wartości. Daje przestrzeń, by zaznaczać granice, mówić jakie jest nasze zdanie i jakie są nasze potrzeby.

Rób to co Ciebie cieszy. Wprowadź pozytywne rytuały, których celem będzie danie sobie siły, miłości i akceptacji. W ciągu dnia spotkasz się z wieloma wyborami. Możesz skupić się na ciele, emocjach, duszy i umyśle.

Ciało jest narzędziem do poruszania się. Dzięki niemu możemy być sprawczy i dumni z siebie. Działanie daje efekt i satysfakcję. Dlatego dbaj o siebie fizycznie. Uprawiaj ulubioną formę ruchu, pij wodę, wysypiaj się, trenuj, masuj swoje ciało i zdrowo się odżywiaj.  Możesz uzyskać energię z emocji. Posłuchaj ulubionej muzyki, obejrzyj film, otaczaj się wspierającymi ludźmi. Warto potańczyć, otoczyć siebie zaufaniem.  ,,Mentalny reset” nastąpi, kiedy zaopiekujesz się umysłem. Pamiętaj o sobie, ulubionych książkach, o swoim położeniu i pozytywnym nastawieniu.

Spacerując po parku, lesie możesz być blisko swojej  duszy. Posłuchaj tego jakie ptaki wydają dźwięki. Rozgość się w błogiej ciszy, pomedytuj…

I kiedy już nauczysz się odpoczywać sam ze sobą będziesz mógł wpuścić do tego świata również innych. Urlop z rodziną to dobry pomysł jeśli jesteś zmęczony pracą. Możecie wtedy zacieśnić więzi, poświęcić sobie czas, dowiedzieć się co u Was i jeszcze lepiej się poznać (tak, zawsze da się jeszcze lepiej!) i zapomnieć o zawodowej codzienności. Ale nie bój się mówić o tym co czujesz. Możesz być zmęczony również domem i rodziną i nie ma w tym nic złego ani wstydliwego. Czasem trzeba odpocząć od wszystkiego i wszystkich, nawet najpiękniejsze rzeczy i chwile, a także ukochane osoby mogą nas po prostu zmęczyć. Chwilowy odpoczynek i rozłąka sprawi jedynie, że po powrocie będziemy umieli cieszyć się tym co mamy i doceniać każdy gest i wspólny moment.  Można więc rzec, że urlop wpływa na poprawę relacji międzyludzkich.  Wasi najbliżsi czy koledzy z pracy od razu poczują różnicę, ale najważniejsze, że poczujecie ją Wy sami.

Człowiek jest jak bateria w telefonie – aby dobrze funkcjonować musi być regularnie ładowana, takim ładowaniem dla naszego organizmu jest długo wyczekiwany urlop. Wakacje i odpoczynek są szansą, aby nieco podreperować zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, o którym zazwyczaj zapominamy. Żyjąc w ciągłym stresie, w biegu zaniedbujemy tak kluczowe dla zdrowia psychiki elementy, jak dłuższy odpoczynek. Naukowcy twierdzą, że pierwszy tydzień urlopu możemy porównać do detoksu – przenosimy się w inną rzeczywistość i potrzebujemy kilku dni na przystosowanie do nowych warunków. Gdy już poznaliśmy dokładnie okolicę, w drugim tygodniu urlopu zaczynamy cieszyć się i odczuwać prawdziwą przyjemność z pobytu. W trzecim tygodniu relaksujemy się i regenerujemy, gdyż właśnie wtedy odpoczywamy w pełnym tego słowa znaczeniu.

Jednak nie każdy może pozwolić sobie na 3 tygodnie wypoczynku, dlatego alternatywą są krótkie a częstsze wyjazdy. Wystarczy wyjechać gdzieś na 4 dni i postarać się wyciszyć oraz zregenerować, dbając nie tylko o nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Warto odwiedzać kilkukrotnie te same miejsca, ponieważ z każdą kolejną wizytą będziemy czuli się tak bardziej „jak u siebie”, a dzięki temu będziemy spokojniejsi, nasze myśli będą mogły odpocząć i lepiej się zrelaksujemy. 

Dbajcie o siebie, słuchajcie tego co mówi Wam wasze ciało oraz umysł i pozwólcie sobie na chwilę wytchnienia. To przyniesie korzyści większe niż najintensywniejsze dni pracy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.