Wiedza o sobie – samoświadomość emocji

Świadomość emocjonalna jest coraz bardziej doceniana w naszym społeczeństwie.  Wpływa ona nie tylko na lepsze zrozumienie siebie i relacje ze samym sobą ale również na komunikację pomiędzy najbliższymi i w biznesie.

Co to właściwie jest świadomość emocjonalna?

Według badacza poziomu świadomości Richatd’a Boyatzis’a „Jest to zdolność skupienia się, wiedza o sprawach wewnętrznych i ledwo wyczuwalnych sygnałach, które mówią ci, co czujesz, oraz wykorzystywanie jej jako stałego wskaźnika tego, jak wywiązujesz  się ze swoich zadań”. 

Uczucia płyną w nas jak rwąca rzeka, ale zawsze równolegle, a może nawet ponad nimi płyną nasze myśli.  Bez względu na czas i miejsce jesteśmy pod wpływem jakiegoś nastroju, ale w ferworze zajęć ignorujemy go i nie dostosowujemy się do niego. Zajęci dniem codziennym i myślami o tym, co musimy wykonać, zaplanować oraz zmaganiem się z przeciwnościami  nie odczuwamy  przepływających przez nasze ciało mniejszych czy większych emocji. W ciągu dnia należy choć na chwilę się zatrzymać, by dostrzec to, co dzieje się w środku naszego organizmu. 

To nie jest łatwe, ale samoświadomości emocjonalnej można się nauczyć. 

Umiejętność ta pozwala rozpoznać wartości, które czynią każde nasze działanie pasjonującym. Poczucie pasji określa czy postępujemy słusznie i zgodnie ze sobą.

Wiele osób nie myśli nawet o tym, że jakość ich codzienności,  pracy czy  kariery zależy od umiejętności wsłuchania się w siebie. A zależy. 

Refleksja nad sobą daje nie tylko poczucie odnalezienia sensu swojego życia prywatnego ale również zawodowego. Trening uważności staje się coraz bardziej popularny wśród najbardziej wpływowych rekinów świata biznesu.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.