Świadomość emocjonalna jest coraz bardziej doceniana w naszym społeczeństwie. Wpływa ona nie tylko na lepsze zrozumienie siebie i relacje ze samym sobą ale również na komunikację pomiędzy najbliższymi i w biznesie.
Co to właściwie jest świadomość emocjonalna?
Według badacza poziomu świadomości Richatd’a Boyatzis’a „Jest to zdolność skupienia się, wiedza o sprawach wewnętrznych i ledwo wyczuwalnych sygnałach, które mówią ci, co czujesz, oraz wykorzystywanie jej jako stałego wskaźnika tego, jak wywiązujesz się ze swoich zadań”.
Uczucia płyną w nas jak rwąca rzeka, ale zawsze równolegle, a może nawet ponad nimi płyną nasze myśli. Bez względu na czas i miejsce jesteśmy pod wpływem jakiegoś nastroju, ale w ferworze zajęć ignorujemy go i nie dostosowujemy się do niego. Zajęci dniem codziennym i myślami o tym, co musimy wykonać, zaplanować oraz zmaganiem się z przeciwnościami nie odczuwamy przepływających przez nasze ciało mniejszych czy większych emocji. W ciągu dnia należy choć na chwilę się zatrzymać, by dostrzec to, co dzieje się w środku naszego organizmu.

To nie jest łatwe, ale samoświadomości emocjonalnej można się nauczyć.
Umiejętność ta pozwala rozpoznać wartości, które czynią każde nasze działanie pasjonującym. Poczucie pasji określa czy postępujemy słusznie i zgodnie ze sobą.
Wiele osób nie myśli nawet o tym, że jakość ich codzienności, pracy czy kariery zależy od umiejętności wsłuchania się w siebie. A zależy.
Refleksja nad sobą daje nie tylko poczucie odnalezienia sensu swojego życia prywatnego ale również zawodowego. Trening uważności staje się coraz bardziej popularny wśród najbardziej wpływowych rekinów świata biznesu.